Ozimek (Hüttendorf, Malapane) Huta Małapanew

 

 

 

 

Historia

 

Huta dziś

 

Mosty

 

Parafia ewangelicka

Osiedle w Jedlicach

 

 

   Gdy w 1754 roku uruchomiono hutę Malapane, wykwalifikowanych robotników sprowadzono z Brandenburgii, Saksonii i Harzu. Przybyli wraz z rodzinami robotnicy, byli w większości protestantami. Gdy ich liczba zwiększała się, pilną stała się potrzeba wybudowania kościoła ewangelickiego. W 1768 roku Ozimek stał się samodzielną parafią, a pierwszym duszpasterzem, który objął urząd 7 sierpnia był Johann Christian Richter. Początkowo parafia była bardzo rozległa, obejmowała nawet Dobrodzień i Strzelce Opolskie, z upływem lat w okolicach zaczęły powstawać kolejne parafie. 

   Przez pierwsze pięćdziesiąt lat istnienia parafia nie posiadała kościoła, a nabożeństwa odbywały się w tzw. „zameczku”. W latach 18191821 naprzeciw wejścia na teren huty przez most na Małej Panwi, wybudowano kościół wg projektu Karla Friedricha Schinkla. Kościół został poświęcony 8 kwietnia i otrzymał imię św. Jana. Początkowo kościół nie posiadał wieży, natomiast obok stała drewniana dzwonnica. W 1860 roku do kościoła dobudowano wieżę, a dzwonnicę rozebrano.

 

 

 

 

 

W kościele św. Jana działali następujący duchowni:


17681814 Johann Christian Richter
18141858 Georg Friedrich Wilhelm Quint
18581894 Karl Friedrich Syring
18941904 Rudolf Preiser
19041945 Benno Braun (zamordowany przez wojska radzieckie).

 W 1962 roku Ozimek włączono do parafii Opole jako filiał.

 

   Obok kościoła znajduje się cmentarz, gdzie zachowało się kilka grobów dyrektorów i urzędników huty, m.in. Ludwiga Wachlera, autora fundamentalnej historii górnośląskiego hutnictwa „Die Eisen Erzeugung Oberschlesiens” wydanej w 1850 roku. 

 

 

 

 

Uratowane nagrobki Ludwiga i Henrietty Wachlerów

 

 

 

 

Płyty nagrobne uratowane przez pana Konrada Mientusa, 

znajdują się obecnie w Izbie Regionalnej jego imienia w Dańcu.

 

 

 

 

 

 

 

marzec 2008

www.malanowicz.eu

Moje pasje

Architektura

Industria

Huty