Kościół p.w. Wszystkich Świętych w Gliwicach

 

 

 

   We wnętrzu na szczególną uwagę zasługuje sklepienie sieciowe prezbiterium, zaś w nawach oddzielonych ośmiobocznymi filarami gwiaździste. Pomiędzy nawą główną a prezbiterium istnieje ściana tęczowa z ostrołukiem. 

 

   Kaplica św. Krzyża   – XV-wieczna kaplica o sklepieniu sieciowym przylegająca do prezbiterium od strony południowej. 

   W kaplicy późnobarokowy ołtarz z II poł. XVIII wieku.

 

 

 

   Kaplica Matki Boskiej wzniesiona została w II poł. XV wieku po południowej stronie korpusu. Na ścianach gotycka polichromia z 1470 roku, odkryta w latach 1933–1938. Sceny przedstawiają Koronację Matki Boskiej, Pojmanie, Ostatnią Wieczerzę i Zdjęcie z Krzyża. W kruchcie płyty nagrobne z XVI wieku.

 

 

 

 

 

 

 

   Ołtarz  główny o cechach wczesnobarokowych (2 tercja XVII wieku) jest dwukondygnacyjny i posiada bogatą dekorację rzeźbiarską z ornamentem małżowinowo-chrząstkowym. W części centralnej obraz Matki Boskiej w otoczeniu świętych, w górnej części Koronacja Matki Boskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

   Intarsjowane stalle w prezbiterium i figury na filarach międzynawowych pochodzą z XVIII w. 

 

 

 

   Warto też zwrócić uwagę na boczne ołtarze. Kiedyś było ich znacznie więcej, pozostały po nich obrazy wiszące na ścianach prezbiterium i w zakrystii. Ołtarz boczny od strony północnej pochodzi z początku XVIII wieku. W części centralnej obraz Adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

 

 

 

 

 

   Przyścienna chrzcielnica z XVIII wieku. Przestawiona scena Chrztu Chrystusa.

 

 

   Ambona z XVIII wieku z płaskorzeźbą Chrystusa Dobrego Pasterza w zapleczu, a na baldachimie Chrystusa wręczającego klucze świętemu Piotrowi. Zdobienia w stylu rokoko.

 

 

 

   Kościół posiada także inne cenne zabytki, m. in. obrazy, monstrancje, relikwiarze, naczynia liturgiczne. W skarbcu kościelnym przechowywana jest wspaniała monstrancja ze sceną powrotu zwiadowców do Ziemi Kanaan, wykonana w 1687 r. przez złotnika Hansa Georga Kolbego.

   Poniżej monstrancja z Matką Boską chroniącą miasto, ufundowana przez mieszkańców Gliwic w 1687 roku w podzięce za ocalenie miasta podczas najazdu wojsk duńskich w 1626 roku.

 

 

 

 

   W podstawie monstrancji możemy zobaczyć najstarsze przedstawienie nowego herbu Gliwic ustanowionego w 1629 roku przez cesarza  Ferdynanda II. Obronę miasta upamiętnia również wiszący w zakrystii obraz.

 

 

 

 

   Bogate, rzeźbiarskie wnętrze kościoła uzupełniają duże nowoczesne organy z parawanowym prospektem, uformowanym z rzędu piszczałek. Zbudowane zostały przez w latach 30-tych XX w. przez znaną na Górnym Śląsku opawską firmę Rieger i Kloss z Karniowa.

 

 

 

 

 

 

 

www.malanowicz.eu Moje pasje Architektura Katalog zabytków Kościoły