Lwowska secesja

 

 

   W architektonicznym dziedzictwie Lwowa odnaleźć można przykłady szkoły wiedeńskiej, jednak habsburski Lemberg miał także swoją własną szkołę secesji, której początków należy szukać na katedrze architektury Politechniki Lwowskiej i którą nazywano różnie – od stylu „huculskiego” i „ruskiego” do „ukraińskiej secesji”. Styl ten charakteryzował się połączeniem secesji wiedeńskiej z elementami ludowymi, szczególnie wiejskiej architektury Karpat. Jednym z najwybitniejszych przedstawicieli secesji lwowskiej był Jan Lewiński i jego biuro architektoniczno-budowlane. [http://www.lvivcenter.org]

 

Na początek przykład takiego łączenia secesji z ludowością

 

 

 

 

 

 

Poglądowa plansza obok budowy (odbudowy ??) w pobliżu rynku

 

 

Spacer zacznę od kwartałów na południe od Prospektu Swobody (ul. Wolności ?? :) byłyśmy tam w deszczową niedzielę więc zdjęcia takie sobie lepsze chowam na deser

 

 

 

 

 

 

 

 

 

w tej okolicy położony jest również słynny hotel George  ale nie odważyłam się wejść do środka 

 

 

Też niedaleko rynku rejon Piekarskiej i Łyczakowskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

to taki sprytny prościutki "zamek szyfrowy" do drzwi powszechnie stosowany

 

 

dlatego niełatwo "dorwać się" do wnętrza klatki schodowej udało się gdzie indziej

 

 

 

 

 

 

Warto też wybrać się na Górę Jacka. Oto ulica Tarnawskiego

 

 

 

 

 

Lewickiego

 

 

 

 

i dochodzimy do unikalnego zespołu budynków

 

Bohomolca 3

(1906) narożny budynek mieszkalny z zewnętrznej strony ronda, w stylu secesji. Wzniesiony przez architekta Jana Lewińskiego dla właścicieli Jana Papеé i jego żony Marii Papеé. W latach 1910. w tym budynku mieszkał jego właściciel, profesor, lekarz policyjny, specjalista od chorób skórnych i wenerycznych Jan Papеé. Obecnie (w 2009 r.) kamienica służy głównie jako budynek mieszkalny.

 

 

 

 

Bohomolca 5

(1906) budynek zbudowany przez architekta Jana Lewńskiego dla własnych potrzeb, od 1985 roku budynek stanowi zabytek architektury miejscowego znaczenia. Obecnie wykorzystywany jest głównie jako budynek mieszkalny.

http://www.lvivcenter.org/pl/lia/description/?ci_objectid=55

 

 

 

Bohomolca 8

(1907) zbudowany według projektu Jana Lewińskiego. We wnętrzu budynku zachowały się witraże.

 

 

 

Bohomolca 6

(1906) budynek zaprojektowany przez architektoniczne biuro Jana Lewińskiego projekt głównej fasady Tadeusz Obmiński. Obecnie  znaczną część budynku zajmuje Centrum Miejskiej Historii Europy Środkowo-Wschodniej, reszta wykorzystywana jest jako budynek mieszkalny.

 

 

 

 

 

Bohomolca "rondo" albo "atrium" jak kto woli